CLOSE
Awarded to
,

WHS Policy updated

05 Sep 2018

We have recently updated our WHS Policy and Framework

more

World Scout Day Awards

01 Aug 2018

Today on World Scout Day 165 South Australian Leaders and Supporters of Scouting have been honoured for their outstanding contribution to the Youth of SA

more

Scouts SA 2018 AGM

16 Jul 2018

The Scouts SA 2018 AGM was held at our Titanium Security Arena on Friday 13 July

more

AGM 2018

13 Jul 2018

Congratulations to newly elected BEC members, Paul Dickson APM, President, Jan Turbill Vice President, Click here for the new BEC member list.

more

Scouts SA Opt in to National Redress Scheme

28 Jun 2018

more

Adult Recognition Awards 2012

On 'World Scout Day' Scouts Australia (SA Branch) would like to recognise the outstanding achievement and contributions to the Scouting Movement, of Leaders and Supporters of Scouting who have been awarded Adult Recognition Awards on 1 August 2012.

The South Australian Branch Chief Commissioner Chris Bates and SA President Mr Graham Coates thank these adults for their dedication and commitment to Scouting on behalf of the many thousands of Scouts, both past and present.

NATIONAL PRESIDENT'S AWARD

for Eminent Achievement and Meritorious Service to the Scout Movement

HASTWELL, Stephen JohnActivity LeaderSA Branch HQ Team

DISTINGUISHED SERVICE AWARD

for Distinguished Service to the Scout Movement

SYNNETT, Carol AnnStaff (SAHQ)South Australian Branch

SILVER KOALA

Distinguished service to the Association for a period of at least 14 years

BAYLY, David GeoffreyDistrict Cub Scout LeaderHighlands District
BYRNE, David JamesDistrict Scout LeaderHighlands District
WEBBE, Robin Phillip PascoeAssistant Group LeaderStradbroke Scout Group

SILVER WATTLE

Outstanding service to the Association for a period of at least 10 years.

CARLE, Leslee JoyAssistant Scout LeaderSouthern Barossa Scouts Scout Troop
ELLIS, Sandra JaneDistrict Cub Scout LeaderNorth Western District
FRENCH, Mei LianCub Scout LeaderBelair Cub Pack 2 (Tuesday)
LEVERING, Rosemary AnneDistrict Cub Scout LeaderEyre Scout District
SHAW, Mark LewisActivity LeaderSturt District

SILVER ARROWHEAD

for Excellent Service to the Scout Movement

BAKER, Graham WilliamGroup LeaderAngaston 2nd Scout Group
BODYCOMB, JacquelineVolunteerComedy Capers Team
GILBERT, Suzanne MarieExecutive (Treasurer & Administration)Scouts Shouts Youth Theatre
GREEN, Kerry JaneScout LeaderPt Noarlunga Sea Scout Troop (Wednesday)
JONES, Sarah LouiseCub Scout LeaderMawson Lakes Cub Pack
KALAITZIS, John NicholasProvisional - Assistant Branch Commissioner (Cub Scouts)Cub Scout Section Team
LEICESTER, Karyn JoyJoey Scout LeaderMagill Joey Mob
MCALONEY, Gavin KeithProvisional - Group LeaderEden Hills Scout Group
RICHARDSON, John DouglasBranch Commissioner (Radio Activities)Radio Activities Team
VARDON, Peter WilliamVenturer LeaderHope Valley Venturer Unit (Beefacres)
WOLFENDALE, Darryl MarkScout LeaderOne Tree Hill Scout Troop (Thursday)